Pielęgnacja włosów

Author: admin
03 31st, 2010

Włosy są bardzo istotnym elementem wyglądu. Jednak by mogły spełniać funkcję ozdoby, a nie odwrotnie trzeba je odpowiednio pielęgnować. Mówiąc o pielęgnacji przede wszystkim zaliczyć należy do niej codzienne czynności takie jak mycie i stylizacja włosów. Aby pielęgnacja była skuteczna należy ustalić rodzaj włosów – każdy rodzaj włosów wymaga innej pielęgnacji.


Włosy normalne – to rodzaj włosów spotykany bardzo rzadko. Właściciele takich włosów nie mają najmniejszych problemów z ich układaniem, pielęgnacją i utrzymaniem w czystości. Włosy normalne są gładkie, lśniące, łatwo się rozczesują i nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów.


Włosy suche i zniszczone – to rodzaj włosów, które obok włosów przetłuszczających się swoim właścicielom sprawiają najwięcej kłopotów, a ich pielęgnacja wymaga trzymania się kilku podstawionych elementów. Przede wszystkich bardzo ważne jest odpowiednie nawilżanie. Wybierając kosmetyki co codziennej pielęgnacji tego typu włosów należy zwrócić uwagę by były to kosmetyki przeznaczone właśnie do włosów suchych i zniszczonych. Raz w tygodniu należy nakładać odpowiednie nawilżające maseczki. Nie należy stosować odżywek bez spłukiwania, które zbytnio obciążają słabe włosy. Ten rodzaj włosów należy myć w wodzie letniej, a po umyciu spłukać wodą zimną – która zamyka łuski włosa.


Włosy przetłuszczające się – podobnie jak przy suchych i zniszczonych włosach przy tym typie włosów należy unikać mycia głowy w wodzie ciepłej, a do płukania należy wybrać wodę chłodną. Ciepło bowiem stymuluje pracę gruczołów łojowych co prowadzi co nadmiernego przetłuszczania się włosów. Włosów przetłuszczających się nie należy zbyt często przeczesywać – rozprowadzamy w ten sposób tłuszcz, po całych włosach. Oczywiście ważny jest odpowiedni szampon oraz stosowanie płukanek najlepiej z sokiem z cytryny.


Włosy mieszane – to włosy tłuste u nasady i suche na końcówkach. W przypadku tych włosów najlepiej stosować szampon do włosów przetłuszczających się i odżywkę do włosów suchych, nakładając ją wyłącznie na końcówki.