Budowa włosa

Author: admin
03 31st, 2010

Każdy człowiek ma na głowie ok stu tysięcy mieszków włosowych z czego w ciągu całego życia człowieka z każdego mieszaka wyrosnąć może ok dwudziestu włosów (jeden po drugim). Pojedynczy włos rośnie od dwóch do sześciu lat (znajduje się w tedy w fazie angenowej) po czym przez trzy – cztery miesiące odpoczywa (faza telogenowa) i wypada. Mniej – więcej podział wszystkich włosów na głowie wygląda tak, że dziewięćdziesiąt procent włosów znajduje się w fazie wzrostu,a dziesięć w fazie odpoczynku. Średnio w ciągu roku włos może urosnąć ok trzynaście centymetrów. Wynika z tego, że człowiek może zapuścić włosy maksymalnie ok jednego metra. Znamy jednak odstępstwa od tej reguły (podobnie jak od każdej innej). Czasami włosy znacznie przekraczają statystyczny okres wzrostu włosa i osiągają niezwykłe długości. Taka sytuacja jest jednak wynikiem pewnych zaburzeń – w głównej mierze hormonalnych.
Pojedynczy włos składa się z trzech warstw poczynając od najgłębszej: medulli, kory (ona odpowiada za strukturę i kolor włosa) oraz naskórek, który podobnie jak naskórek skóry pełni funkcję ochronną.
Głównym składnikiem włosów jest kreatyna (niezwykle wytrzymałe i elastyczne białko) powstała w wyniku połączenia w całość pojedynczych aminokwasów (cystyn) wyróżniających się dużą ilością siarki. Kreatyna z której zbudowane są ludzkie włosy wykazuje niezwykle dużą odporność fizykochemiczną – słabo rozpuszcza się w wodzie i kawasach co ma nie małe znaczenie w pielęgnacji i stylizacji włosów.